''Yumurta kabuğu'' tekniğiyle yapılmış ayna

Buda kız kardeşimin benim için yaptığı ayna...

Kısaca nasıl yapıldığını size anlatayım..

1. aşama: Kullanılacak ahşap obje önce zımparalanır.Nemli bir bez ile tozu alınır.Astar olarak,1 kat beyaz  boya sürülür ve 1 gün kurumaya bırakılır.

2.aşama: Yumurta kabuklarının iç kısımlarına tutkal sürülerek objeye sıkıca bastırılacak yapıştırılır.küçük küçük çatlaklıklar oluşur.Bu durumdan korkmayım ve yumurta kabuklarının iyice ahşaba yapıştığından emin olun.Yumurta kabuklarını yapıştırma işlemi bittikten sonra 1gün kurumaya bırakılır.

3.aşama: Objenin küçük bir bölümüne boya sürülür ve yumurta kabuklarının üzeri kağıt havlu ile hafifçe silinir.Bu işlem objenin tümü bitene kadar yapılır.1 gün kurumaya bırakılır.Kurumuş olan obje gözden geçirilerek boyanmamış yerleri varsa boyanır.

4.aşama: Ahşap, kademe kademe ince bir tabaka şeklinde şeffaf vernikle verniklenir.Sprey vernik kullanmak daha kolaydır ama siz isterseniz fırça yardımı ilede vernikleyebilirsiniz.Verniğin kuruması 2-3 günü alır.

not: Boyamak istediğiniz obje eğer ayna ise, önce çerçevenin boyama ve vernikleme işlemlerini bitirin sonra aynayı takın.

 

Umarım anlayabileceğiniz bir dilde yazmışımdır.İlerdeki günlerde sizlere kademeli olarak resimleyebileceğim obje çalışması göstereceğim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !